Корисні поради:

Способи зберігання та домашнього консервування харчових продуктів. Харчові продукти забезпечуються від псування в основному двома способами. Першим способом, на якому ґрунтується консервування харчових продуктів у герметичній тарі, є стерилізація. Другий спосіб забезпечує зберігання харчового продукту гальмуванням розвитку мікроорганізмів, що досягається різною його обробкою. У промисловому масштабі використовуються такі способи зберігання харчових продуктів: охолодження і заморожування, сушіння, копчення, квашення і соління, маринування, консервування цукром, консервування дією високих температур, опромінення та внесення так званих природних консервантів – сірчанокислого ангідриду, бензойної кислоти, антибіотиків. Деякі з цих способів застосовуються в поєднанні один з одним, причому їх дія є сумарною.

Охолодження і заморожування здійснюють як природним, так і штучним холодом (в льодовнях, холодильниках, охолоджувальних складах). При охолодженні і заморожуванні мікроорганізми повністю не знищуються. Мікроби гинуть дуже повільно, і за більш сприятливих умов (при розморожуванні або підвищенні температури в процесі зберігання) вони можуть відновити свою активність. Тому харчові продукти зберігають у холодильниках при таких температурах, які були досягнуті внаслідок охолодження або заморожування.

Сушіння. Під час висушування з харчових продуктів видаляється волога, внаслідок чого підвищується вміст сухих речовин, а також створюються несприятливі умови для розвитку мікроорганізмів. При підвищенні вологості на харчових продуктах найчастіше з'являється плісень. Тому харчові продукти треба упаковувати в вологонепроникну тару.

Копчення ґрунтується на консервуючій дії складових частин диму (фенолів, креозоту, формальдегіду, оцтової кислоти та ін.). Цей спосіб застосовується при виготовленні м'ясних і рибних продуктів.

Квашення і соління овочів ґрунтується на консервуючій дії молочної кислоти, яка пригнічує розвиток гнильних, маслянокислих та інших бактерій. Молочна кислота утворюється внаслідок молочнокислого бродіння цукрів, які містяться у плодах та овочах. Сіль, яку додають в процесі квашення, сприяє поліпшенню якості харчових продуктів.

Сіль у великій концентрації (більш як 10%) пригнічує життєдіяльність більшої частини мікроорганізмів. Цю властивість солі і використовують при консервуванні (солінні) риби, м'яса та інших продуктів.

Маринування. До складу розчинів, які застосовуються для заливки плодів і овочів, належить оцтова кислота, сіль, прянощі та цукор. Оцтова кислота є більш токсичною для дріжджів, плісені та бактерій, ніж молочна.

Консервування цукром ґрунтується на тому, що при високій його концентрації частина вологи, яка міститься в протоплазмі мікробної клітини, переходить в середовище, і протоплазма стискується. За таких умов діяльність мікроорганізмів припиняється і деякі з них гинуть.

Корисні властивості морської капусти: Морська капуста (ламінарія) багата макро та мікроелементами. Вона зміцнює організм, насичує його залізом, магнієм та йодом. Йод в свою чергу покращує засвоєння організмом заліза, фосфору та кальцію, активує деякі ферменти. Крім того морська капуста багата вітамінами А,Е,С та групи В. Присутні в морській капусті полісахариди перешкоджають утворення тромбів, знижують рівень холестерину в крові та регулюють водно - соляний баланс. Вживання морської капусти стимулює моторику кишківника. За рахунок вмісту сполук брому морська капуста допоможе швидко вийти з стресового стану.

Корисні властивості м’яса курки: Користь м'яса курки полягає у високому вмісті легко засвоюваного білку, у мінімальній кількості жиру і у відсутності вуглеводів. Окрім цього курятина багата фосфором, калієм, магнієм, залізом. Куряче м’ясо здатне впливати на кров’яний тиск, бере участь в ліпідному обміні, врівноважуючи вміст цукру в сечі, також воно знижує рівень холестерину і стимулює роботу нирок. М’ясо курки відмінний дієтичний продукт, що має невелику енергетичну цінність.


Цукор або цукровий сироп використовують для приготування з плодів і ягід варення, джему, повидла, желе, мармеладу, компотів та інших продуктів.

Консервування дією високих температур є основним промисловим (а також і в домашніх умовах) способом консервування харчових продуктів. Внаслідок теплової стерилізації мікроорганізми гинуть, а ферменти руйнуються. На консервних заводах стерилізацію здійснюють при високих температурах (120°С і вище) в автоклавах. У домашніх умовах продукти, які закатують, прогрівають (стерилізують) при температурі 85–100°С.

 

Основні правила консервування:

01. Посуд, призначений для консервування (банки, пляшки, кришки), треба вимити гарячою одою, додаючи питну соду.

02. Банка з консервованими овочами вважається повною, якщо повітряний проміжок між продуктом і верхнім краєм – 1,5 - 2 см.

03. Надмірна кількість повітря у банках припустима, тому що при стерилізації повітря нагрівається і тиск на кришку збільшується, що призводить до її деформації і навіть зриву. Щоб вилучити з банок якомога більше повітря, треба класти в них продукти у гарячому вигляді. Тоді пара, яка виходить з гарячих продуктів, витіснить частину повітря з банки і займе його місце.

04. Всі домашні консерви треба зберігати на холоді, бажано при температурі не більше плюс 10° С і не нижче 0° С.

05. Якщо у герметично закритих консервах у процесі зберігання здулися кришки, то такі консерви вживати заборонено.

06. Обов'язкове дотримання правил приготування і зберігання консервів захищає від захворювання на ботулізм.

07. Ножі, які застосовують для чищення і розрізання овочів, повинні бути з нержавіючої сталі, тоді овочі не темніють у місцях розрізів, такі ножі сприяють зберіганню в продуктах вітаміну С і не додають їм металевого присмаку.

08. Щоб не деформувати овочі (особливо нарізані) при перекладанні їх з каструлі чи миски у банки, користуються звичайними столовими ложками чи виделками з нержавіючої сталі.

09. Щоб зберегти якомога більшу кількість вітаміну С у консервах, миття і бланшування овочів треба проводити недовго, дотримуючись рекомендованих термінів.

10. Варити чи бланшувати овочі краще у закритому чи прикритому посуді, тоді повітря менше з'єднується з продуктом і вітамін С розпадатиметься повільніше.

Правила зберігання продуктів у холодильнику:

Перш за все, перед завантаженням в холодильну або морозильну камеру їжу потрібно правильно «підготувати».

Бажано всі продукти завертати в харчову плівку. По-перше, це дозволяє збільшити час зберігання (особливо це актуально для м'яса і риби, якщо ви піддаєте їх заморожуванню). По-друге, перешкоджає «циркуляції запахів» - деякі продукти навіть в охолодженому стані зберігають різкий аромат (наприклад, сир), а інші дуже активно його вбирають. По-третє, їжа з великим вмістом вологи (фрукти і деякі овочі) може розм'якнути без додаткового захисту, що зробить її непридатною для вживання.

Якщо ви хочете помістити на полку приготовані страви, почекайте, поки вони остигнуть. Ємкості краще закривати кришками. Не зберігайте в холодильнику відкриті консерви і продукти в алюмінієвому посуді - краще перекласти їх у фаянс або в скло і закрити кришкою, аби не поширювався запах.

Якщо потрібно зберігати бульйон, процідіть його і перелийте в чисту скляну банку - саме у такому вигляді він довго не зіпсується, не втратить свою консистенцію і смак.

Немає сенсу зберігати в холодильнику продукти, яким не потрібна низька температура. Наприклад, закриті консерви краще помістити в сухе темне місце - там вони не зіпсуються і дорогоцінний простір на полиці в холодильній камері займати не будуть.

Також слід враховувати, що різні продукти зберігаються при різній температурі. Ось декілька прикладів градації температурного режиму для різних категорій продуктів:

# Сметана, сир 0 + 4
# Сир 8...12
# Майонез 5…10
# Банани не нижче 10 градусів (строго)
# Овочі +3…7
# Торти, пироги з кремом не вище +1.

І пам'ятайте: кожен продукт має свій термін зберігання, перевищувати який не рекомендується (за умови, що ви їх не заморожуєте). Сир більш терплячий - він може бути поданий на стіл і після 12 днів перебування в холодильнику. Свіже м'ясо не тримайте довше за 2 дні, приготоване можна залишити на 3 дні. Зате достатньо довго можуть зберігатися масло і яйця - до 21 дня. Сирокопчена ковбаса може прочекати своєї часу до 4 місяців.

Якщо ж ви бажаєте зробити запаси на триваліший термін, необхідно продукти піддати заморожуванню. Для того, щоб добитися найкращого результату, необхідно дотримуватись певних правил.

Продукти потрібно ретельно підготувати до заморожування. Бажано, аби вони після разморозки не вимагали миття, розділіть їх на порції (чим менше і тонше, тим краще, оптимальним вважається заморожувати продукти, порізані на порції завтовшки не більше 4 сантиметрів. Відповідно, якщо товщина буде менша, їжа промерзне швидше), якщо їжа тепла, охолодіть її спочатку до кімнатної температури. Переконайтесь, що всі продукти якісні і не зіпсовані - заморожування зберігає, але не покращує якість продукту.

Природно, потрібно підготувати і морозильну камеру. За декілька годинників до закладки нових продуктів, очистіть місце в зоні найнижчих температур, переведіть датчик на «холодніший» температурний режим. Якщо морозильна камера буде інтенсивніше охолоджуватись перед вступом нової партії продуктів, в процесі поповнення запасів менше постраждають ті продукти, які там вже є.

Заморожені продукти можна зберігати набагато довше, але і тут існують певні обмеження. Терміни зберігання, що рекомендуються:

# Фарш і сосиски 2 місяці
# Біфштекси, відбивні з телятини, свинини, баранини 6 місяців
# Яловичини 9-10 місяців
# Дрібна риба 2-3 місяці
# Крупна риба 4-6 місяців
# Молочні продукти 6-12 місяців
# Гриби 5-6 місяців
# Овочі 10-12 місяців (якщо вміст вологи великий, овочі краще не заморожувати).

Цікаво знати:

Починати розморожувати продукти краще в холодильній камері. Одним з найоптимальніших варіантів розморожування - використання спеціального режиму мікрохвильової печі: тоді ви збережете всі живильні і смакові якості їжі.

А деякі продукти можна використовувати і не розмороженими - наприклад, фрукти і ягоди стануть відмінними начинками для кондитерських виробів.

Дотримуючись правил зберігання продуктів у холодильнику, ви зможете бути упевнені в свіжості і хорошій якості своєї їжі.

Виявляється, навіть звичні у побуті предмети можуть бути придатними для інших, не менш потрібних цілей

Лимон

Найчастіше шматочки лимона використовуються для надання особливого смаку чаю або каві. Виявляється, цей цитрус годиться і для дечого іншого. Наприклад, лимонний сік не дасть шматочкам яблука у фруктовому салаті мати неапетитний коричневий відтінок, а простіше кажучи - окислюватися. Натерши вологу поверхню пластикової обробної дошки лимонним соком, можна позбавитися від плям, наприклад, від м'ясного соку. Плями від чаю і кави на одязі теж не встоять: сік потрібно розвести у воді в співвідношенні один до одного і дбайливо нанести прямо на пляму, а через деякий час змити проточною водою. При машинному пранні пів чашки соку, додані до основного миючого засобу, додасть білій білизні свіжість і незвичайну білизну. Лимон допоможе і на кухні: якщо шматочок лимону посипати сіллю і протерти ним поверхні мідного посуду, він засяє, як новий. Болить горло? І тут на допомогу прийде лимон! Кращий засіб від ангіни: лимонні шматочки без цукру. Два лимони в день - і ангіна відступить.

Оцет

Оцет не тільки ідеально замаринує м'ясо для шашлику, але й очистить кухлі від застарілих плям чаю і кави: у кухоль потрібно налити дві чайні ложки оцту залишити на кілька хвилин, вилити оцет з кухля і вимити миючим засобом. Оцет допоможе позбавитися від накипу. Для цього в чайнику потрібно кілька разів закип'ятити суміш оцту з водою. А якщо протерти взуття шматком тканини, змоченої в оцті, то можна раз і назавжди позбавитися від ненависних білих плям від реагентів.

Сода

Сода необхідна не лише у пироги і плюшки, але і на сковорідки, обличчя і зуби! Здивовані? Проте соду дійсно можна використовувати не лише для випічки. Наприклад, сода може стати ідеальним скрабом для обличчя: її найдрібніші частинки ніжно видаляють мертві клітини шкіри. Приготувати пасту для скраба дуже легко: три частини соди змішати з однією частиною води, ніжно помасажувати шкіру круговими рухами, уникаючи області навколо очей, змити водою. Таку ж пасту можна використовувати для щоденної процедури чищення зубів - сода вибілить їх краще за будь-яку зубну пасту. Втім, і для очищення посуду сода теж чудово підійде: засипати забруднену поверхню сковорідки або каструлі содою, залити невеликою кількістю води і залишити на декілька хвилин. Жир та їжу тепер можна легко видалити за допомогою губки.

Сіль

Найвідоміша в світі спеція знадобиться не лише на кухні. Скло в машині не запітніє зсередини, якщо його протерти ганчіркою, змоченою в слабкому сольовому розчині. Плями від червоного вина не залишаться на одязі або світлому килимі, якщо їх відразу ж засипати великою кількістю солі, дати їй ввібрати всю рідину, а потім акуратно струсити поверхню тканини або пропилососити килим. Втім, і на кухні сіль завжди допоможе: натріть сіллю курку перед тим, як ставити її в духовку - так сік збережеться усередині тушки. А якщо при варінні яєць посолити киплячу воду, то шкаралупка ніколи не трісне.

Ваше слово: